Connect with us

Artykuły

Jak jedzenie jajek wpływa na nasze zdrowie? Dlaczego warto jeść jajka?

Wstęp

Jajka, jako powszechnie dostępne i tanie źródło białka, stanowią podstawowy element diety większości osób na świecie. O ich wpływie na zdrowie krążą jednak różne opinie – jedne z nich dotyczą ich zbawiennego wpływu na organizm, inne zaś wskazują na potencjalnie szkodliwe skutki spożywania jajek. Czy warto zatem jeść jajka? W niniejszym artykule przedstawimy najważniejsze fakty na temat tego nietuzinkowego produktu, by doradzić, w jaki sposób jajka wpływają na Twoje zdrowie oraz jak je spożywać, aby czerpać z nich jak najwięcej korzyści.

Czy jedzenie surowych jajek jest wskazane?

Surowe jajka są źródłem białka, witamin i minerałów. Nieco kontrowersyjnym tematem jest jednak kwestia, czy powinno się je spożywać właśnie na surowo. Jedzenie surowych jajek może bowiem obniżyć przyswajalność białka przez organizm – takie jajka nie są w pełni strawne, co może powodować niekorzystne działanie w przypadku osób zapracowanych czy dbających o linię.

Surowe jajka niosą również ryzyko zakażenia Salmonellą, szczególnie gdy są spożywane przez osoby starsze, małe dzieci czy osoby o osłabionym układzie odpornościowym. Ważne jest zatem, aby jajka pochodziły z pewnego źródła oraz były odpowiednio świeże oraz przechowywane.

Wnioskując, jedzenie surowych jajek nie jest bezpieczne dla wszystkich. Choć dostarczają cennych składników odżywczych, są także obarczone ryzykiem zakażenia oraz niepełnym strawieniem.

jajka

Jak jajka wpływają na organizm?

Spożywanie jajek może wpłynąć na nasze zdrowie na wiele sposobów. Pierwszym z nich jest wpływ na układ sercowo-naczyniowy, wynikający z obecności w jajkach witamin z grupy B, które wpływają korzystnie na równowagę cholesterolu we krwi.

Jajka są również bogate w białko, które jest budulcem naszych mięśni, naskórka, włosów i paznokci. Co więcej, białko zawarte w jajkach to tzw. białko kompletnie, co oznacza, że zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy w odpowiednich proporcjach.

Istotnym składnikiem jajek są także przeciwutleniacze, takie jak luteina i zeaksantyna. Są one niezbędne dla zdrowia oczu i chronią m.in. przed zwyrodnieniem plamki żółtej, które jest jednym z głównych czynników powodujących utratę wzroku u osób w starszym wieku.

Jajka zawierają również witaminę D, która wpływa na układ kostny, krwionośny, hormonalny czy nerwowy. Warto dodać, że witamina ta jest produkowana w organizmach ludzi pod wpływem promieniowania słonecznego, lecz rzadko występuje w innych pokarmach.

Sprawdź, na co wpływa jedzenie dużej ilości jajek przez mężczyzn

Jedzenie dużej ilości jajek przez mężczyzn może wpłynąć między innymi na zdolności reprodukcyjne. Jajka są bowiem źródłem cholina, która jest niezbędna dla syntezy hormonów płciowych oraz prawidłowego wytwarzania plemników.

Jajka mogą również wspomagać odchudzanie, a tym samym przywrócić zbi …

Trending